سیلی سهمگین سیل بر چهره شهر کلات نادر !؟

همه جا را در نوردید جاهای پاک و ناپاک رفت .حتی مسجد جامع شهر!؟ 800 سال مسجد به یک باره دلش خنک شد نه به خِیل نمازگزاران بلکه به سرکشی سیل بهاران . می رفت که در نبود نادر شاه افشار کلات سقوط کند !؟ و مسئولین سکوت!؟

آذرخش بهاری در نیمه دوم ماه دوم سال 94 قرار از ساکنان شهر کلات نادر ربود ، خواب را بر چشمان شهروندان حرام کرد و چند روزی آسایش کار به دستان و مسئولان شهر را بر هم زد . باران بارید ، نه از آن بارن هایی که شاعر می گوید : باران می بارد امشب دلم تب دارد امشب و یا :باز باران با ترانه با گوهر های فراوان می خورد بر بام خانه و یا : زیر باران باید رفت و... باران اردیبهشتی کلات نادر چندان شاعرانه ، رمانتیک ،  لطیف و گوهر بار نبود!؟گویا آتش بار بود ، بارانی که به جای آتش سیل راه انداخت ، سقف بسیاری از خانه های کاهگلی را شکافت و بوی کاهگل این بار به جای سر و مغز مردم درست رفت توی خانه هایشان !؟

ساختار توپوگرافی(جغرافیایی) کلات نادر در کل در یک تعریف کوتاه اینگونه است : شهری دراز از تونل تا بند نادری که در پهلوی راست آن تا دو کیلومتر باغ و درخت و در پهلوی چپ کوه های کوتاه و خانه های کوتاه تر ، در مرکز ، شهر اندکی چاق می شود ، البته این چاقی شاید به خاطر افراد چاق و پولدار است . بقیه شهر گویا رژیم گرفته است ، همچنان لاغر و نی گونه است .آسیبی که کلات هماره از باران و سیل می بیند . باران های سیل آسای رود ژرف رود است که حجم آب زیادی را به کلات وارد می کند و کوی دربند و باغ های کشاورزان را تهدید می کند. آسیب دیگر دو رودخانه که از بلندی های روستای گرو سرچشمه می گیرد . رودی فصلی و موسمی که از کنار حوزه شهید مدنی و ساختمان پیشین دادگستری وارد رودخانه اصلی می شود و رود دوم که از کنار ساختمان اداره فنی و حرفه ای به آرامی ولی پر سر و صدا از مرکز شهر می گذرد و شهرداری ، ناحیه مقاومت بسیج ، آموزش و پرورش، محیط زیست و خیابان اصلی شهر را تهدید جدی می کند . بارها این دو رودخانه کوچک مستی و چموشی کرده و همچون لُوک مستی آب های اضافی را به پیرامون خود ریخته و شهر را دچار نابسامانی و بحران کرده تا جایی که مسئولان شورای تامین و بحران تنها با گوشی تلفن همراه خود از این رویداد طبیعی به چند عکس خویش انداز(سِلفی)  و دسته جمعی بسنده کرده اند !؟در ه ی دیگری که موسوم به "دره خشت" است ، بارش های آن از بلندی های این روستا سرچشمه می گیرد و درست در پیچ رودخانه کوچک پشت مسجد جامع 800 ساله ، که این رودخانه هم گنجایش این همه آب را ندارد ، آسیب دیگری است که این بنای ارجمند و ارزشمند را تهدید می کند . سیلی که به تازگی آمد و مسجد جامع شهر را سیراب کرد از این رود سرکشی کرد و سری به مسجد جامع رفت ؟!

دیواره های سست خاکی و سنگی سمت چپ شهر مشکلی مهم برای این شهر تاریخی است که نه تنها سیل و باران ، بلکه زمین لرزه و ریزش کوهستان اوضاع را بحرانی تر خواهد نمود . نگارنده این سطرها از نزدیک وضیعت عینی شهر را دیده که اینگونه می نویسد .

کلات نادر ، شهری که از پس آزمونهای خطیر و خطرناک تاریخی پیروز بر آمده ، نه سِیلی و نه سیلٌی روزگار ، نه جنگ و نه کَمند زورمدار او را از پای در نیاورده ، همچنان بر تارَک تاریک تاریخ نشسته و بر روزگار خود گاهی حسرت می خورد . مگر نشنیده اید که تیمور لنگ با چند لشکر و هنگ از هزاران فرسنگ 12 بار شمشیر برای به زیر کشیدن آن بر کشید و هر بار شکست خورده بر گشت؟ نه زمین لرزه ای و نه هرزه ای هنوز پشت محکم کلات را به یمن دژ خدای آفرینش با زمین یکسان نکرده .

اینک جای دریغ و افسوس دارد که با داشته ها و امکانات فراوان ، مسجد سربلند جامع پس از 800 سال به تالابی بدون ماهی و جلبک دگر گون می شود !؟امید است کار به دستان این شهر فرهنگی و تاریخی آستین همت بالا زده و سد و موانع پیش روی را بر دارند تا زندگی مردم این شهرستان که تنها از راه گردشگری تامین می شود به روی چرخ بیافتد و چرخ اقتصادی شهرستان از این صنعت جهانی بچرخد و به راه بیافتد. کاش

 

/ 1 نظر / 54 بازدید
آشنا

با توجه به اعلام سازمان جهانی سال نوری تغییر کرد و دیگر بر اساس سرعت نور محاسبه نمی شود بلکه برای محاسبه آن سرعت نور در سرعت بی خیالی ضرب می شود آنگاه نتیجه آن در یک سال که 365 روز است تقسیم شده و نتیجه به حضرتعالی اعلام می گردد. منتظر بزودی شما هستیم . با احترام