اوج "همدلی و همزبانی" در 13 به در 94 کرناوه شیرین

داستان 13 به در امسال اینگونه آغاز شد ، مه و سردی هوا در رقابتی تنگاتنگ بیشتر از سرِ کَل کَل و جفنگ می رفت تا اوقات مردم و میهمانان بهار را خُرد و خمیر کند ، هر چند چشمه خورشید در دل آسمان سپید سحرگاهی جوشید و بر مه و ابرهای گاه و بی گاه خروشید ولی چندان این پدیده مه آلود را حریف نشد !؟مردم که دوستدار و خواستار طبیعت بودند در اقدامی نمادین سوار بر ارابه های خود راهی جلگه ها و النگ زارهای دور و بر شدند تا هشتمین سین سفره نوروزی را (سیزده)به در کنند . مقصد مردم شهرستان های کلات نادری ،درگز ، بخشی از مشهد و بویژه دهستان هزار مسجد در 5 سال اخیر دشت سراسر سبز جنوب روستای کرناوه شیرین است ، روستایی مرزی با کشور ترکمنستان و هم مرز با دو شهرستان درگز و کلات نادری. امسال نیز همچون گذشته مردم در دامان سبز این روستا به شادی پرداختند  و بر فرش سبز و زیر سقف آبی آسمان ساعاتی از روز را گذراندند و به پاس این همه سر سبزی و دست و دل بازی ، دست به آسمان بردند و یزدان پاک را ستودند به جرات می توان گفت (از عکس ها پیداست) بیش از 5 هزار نفر زن و مرد و  پیر و جوان در 13 به در امسال در این نقطه از شهرستان گرد هم آمدند ، درست یک /دهم مردم و نفوس شهرستان کلات نادری !؟

 

برنامه ها با نوای اُرگ و خوش آمد گویی یکی از خوانندگان بومی آغاز شد ، چون بیشتر شرکت کنندگان نوجوانان و جوانان بودند ، شنیدن آهنگ های یک قرسه و دو قرسه و ر قص زیبای آنها دیدنی بود. هنر نمایی استاد امانی از دوتار نوازان صاحب سبک و چیره دست قوچانی به همراه شاگرد 12 ساله اش محمد پاکباز  به طور جداگانه و در دو برنامه آتشی در دل شنوندگان افروخت (هر دو کرمانج) ، این آتش زبانه می کشید که وحید امیدی شاعری از دیار روستای پُلگرد درگز پیرامون آیین و زبان از دست رفته کرمانج ها و بی پروایی به این گنجینه و دفینه فریاد برآورد و آتشی دوباره بر دل زد .

در ادامه متین جهانبانی دانش آموز کلاس پنجم کرناوه ای با انجام حرکات کششی ، نمایشی  و ژیمناستیکی مِهرش به دل شورا و دهیار روستا افتاد و 150 هزار تومان از سوی آنها خه لات ،xelat )هدیه ) گرفت.

برای کودکان نیز مسابقه سیب خوری آویزان ، ماست خوری در ماده سرعت ، حفظ خوانی  5 سوره کوتاه قرآن  و توپ و قاشق برگزار شد که مورد استقبال و تشویق همگان قرار گرفت.

برگزاری کاتای کیوکوشین کاراته در سبک پرفکت کاراته ایران از سوی جواد حاجتی دان 4 و پسرش ابوالفضل دارای کمربند قهوه ای تنها خانواده کاراته کار کشور  از دیگر برنامه های ورزشی بود.

در بخش دوم ، بعد از ظهر، استاد علیرضا سپاهی لایین عضو کانون طبیعت دوستان هزار مسجد پیرامون طبیعت دوستی ، مهر ورزی به جانوران و پرندگان و پاکیزه نگه داشتن طبیعت از آشغال سخنانی ارائه کرد و در ادامه همچون گذشته از بی پروایی مردم کرمانج ، ترک ، لُر و... به زبان مادری لب به گِله گشود و از ماداران و پدران خواست تا زبان مادری را که گنجی پر بهاست ، بها دهند و به آن سخن بگویند ، وی ابراز امیدواری کرد در 13 به در سال آینده مردم به زبان خودشان با فرزندانشان سخن بگویند .

در ادامه هنرمند نام آشنای دیار ما، استاد براتعلی شیخ کانلو در دو زِله (قوشمه) دَمید و بسیاری از میانه سالان و کهنسالان را به فکر فرو برد!؟

دیگر هنرمندان بومی لاینی آقایان : حسن فرودی، مجید زیدانلو، عارف جلایری، وحید بهشتیان و مسعود معلمی به هنرنمایی پرداختند.

از ویژگی های آیین پاسداشت 13 به در ،سبز پوشی اعضای "کانون طبیعت دوستان  هزار مسجد  " بود که علاوه بر نصب بنر با محتوای زیست محیطی ، پخش بسته فرهنگی و گونی گِرد آوری آشغال بود ، اعضای این گروه در برگزاری برنامه و مدیریت آن نقش به سزایی داشتند که قابل سپاسگزاری است.

تلاشهای دهیاری و شورای کرناوه شیرین :آقای علی زیدانلو (دهیار) رحمت ا... فرجی ، هادی جمالی و حیدر بیگی (شورا) و آقای مهندس هادی یوسفی دهیار لایین در انجام این آیین مثال زدنی بود.

عکس ها : بر گرفته از وبلاگ اقای ابراهیم ضیائی لائین

/ 4 نظر / 117 بازدید
شویشکاهشن

سپاس دلوفان،هوالان له شوونا مه،هربژی ککه اصغر،پرچماته له ژوور،بین الشک بوینه هوه.ودووماناسرکرناوه،سعادت ژه مه هلگرت،ایشالان عومرک باقی بووله فورصتنه بعدی.ماناومال ئاواهوالو

هوال

سپاس ژه ئی جرای رندی ته له جشنا 13 بدر.

مهدي

شادو پرانرژي باشيد.تصويربسيارزيبائيست!

حسين

خيلي كار زيبايي بود . آفرين بر بانيان مراسم .