کلات نادری در فضای سایبری

امروزه فن آوری اطلاعات از حد و اندازه چرتکه ، شمارش با انگشت، کتابهای چرم گاوی و کاهی ، دانایی و سواد منحصر به عده ای ویژه و... گذشته است . امروزه دانش و آگاهی فراوان و بیکران شده است ، در همه جای جهان در دسترس است.دانش و دانایی از اندازه و قواره کتابهای رحلی، وزیری ، رُقعی، پالتویی و... فرا تر رفته است و اینک در قالب نرم افزار و ابزار "بلوتوث"،"جی میل"،"ایمیل"، "رایانه های شخصی" و ماهواره ارائه می شود و هر کسی در هر جای این جهان آن سویش نا پیدا اراده کند ، می تواند در عرض چند ثانیه و دقیقه هزاران صفحه کتاب، مقاله ، عکس و.... بارگیری(دانلود) نماید و تا پایان عمر به خواندن و نگاه کردن آنها مشغول شود ،چه بسا با کمترین هزینه ؟!

در این میان تبلیغات و سود جویی و سودا گری در فضای دور و دراز مجازی حرف نخست را می زند . گاهی هدف از تبلیغات سود آوری و گاهی معرفی جای و دیاری است، هر یک به نوبه خود سود دارد. اگر نگاهی به هزاران صفحه زنجیر وار "اینترنت" بیاندازید ،خواهد دید چه اندازه فراخ و گسترده است ، گونه های تبلیغات  شهرها، کالاها ، حتی آدم ها ، خودروها ، پرندگان ، چرندگان، زر و زیور و هزاران چیز دیگر ، در واقع اینترنت نیاز آدمی را در دَم برآورده می کند بدون اینکه از منزل بیرون برود.

شهرستان کلات نادری با توجه به فرصت و بستر مناسبی که دارد و آن هم مدیون طبیعت بِکر و خدادادی است ، حرف زیادی برای گفتن دارد.کوه و کوهسار ، آب و آبشار، جنگل و علفزار و بوته زار،جانوران و پرندگان ،چرندگان وخزندگان ، زبان و بیان ، فرهنگ مردمان همه و همه هر یک دفتری برای بازگویی و بازشناسی این شهرستان فرهنگی و تاریخی است ، که این مهم جز با تبلیغ و بازشناسی در فضای مجازی و سایبری شدنی نیست ، بویژه آنکه مردم سراسر جهان از اتاق محل زندگی خود می توانند بیننده این همه آفرینش "دژ خدای آفرین کلات نادری" باشند بدون اینکه از جای خود بجنبند و به زحمت بیافتند، تنها با یک جستجوی ساده می توانند به درون فرهنگ، آیین و سنن وزندگی مردم این دیار کهن میهمان شوند و بهره خود را از این دریای بیکران "رنگین کمان قومیت ها " برگیرند.

کلات نادری نیز از این هیاهوی تبلیغاتی در جهان مجازی غافل نشده ، علاوه بر ساخت دهها تارنما ، دو جوان خوش ذوق این دیار دو "وبگاه" برای شناساندن فرصتها، بسترها ، فرهنگ و اخبار آستین بالا زده و هر یک در وبگاهی جداگانه پیرامون این شهرستان آنچه می بینند و می اندیشند می نویسند تا دیگران نیز در جریان باشند.

وبگاه "کلات نادر"، اکنون بیش از سه سال است که پویاست  و جای خود را در میان اهالی رسانه مجازی به خوبی باز کرده و در صفحه بسیاری از تارنماها و وبگاهها پیوند خورده است . مدیر کنونی این وبگاه "آقای جواد قدیری سیرزار"از جوانان رعنا و کوشای شهرستان است که علاوه بر دانشجویی وظیفه مهم آگاهی رسانی را نیز عهده دار شده است گرچه کمتر از 22 سال دارد ولی تلاش شبانه روزی وی مثال زدنی است. رویکرد وبگاه ،خبری و تحلیلی است که بیشتر وقتها نیز به روز است.کسی که وارد این وبگاه می شود دست خالی بر نخواهد گشت زیرا خبرهای خبرگزاری ها و دیگر آگاهی های سودمند را نیز دارد . خبر و گزارش های این وبگاه در سایر خبرگزاری ها و وبگاه ها  و تارنماها منتشر می شود مانند : صبح توس، دانا، رسا محله و... نشانی وبگاه"www.kalatnader.irمی باشد.

"سلام کلات "دیگر وبگاهی است که پیرامون شهرستان کلات نادر می نویسد گرچه کمتر از یک ماه است این وبگاه طراحی و راه اندازی شده است ولی گامهای خوبی برای بازشناسی شهرستان مرزی و محروم کلات نادر برداشته است. مدیر این وبگاه هنرمند عکاس و خبرنگار "جناب آقای سید رسول عزیزی سینی" می باشد .40 بهار از عمر وی می گذرد که بیشتر وقتها کار فرهنگی ، هنری و خبری کرده است ، سید رسول  از قفس تنگ روستای "سینی کهنه " سالهاست که بر اوج قله های دانش اندوزی و تجربه پریده است ، هر چند وی مقیم شهرستان سبزوار است ولی دل و دماغش در کلات نادر جا مانده است و بر این پایه علاوه بر برگزاری نمایشگاه عکس با دوربین حرفه ای اش در اردیبهشت امثال که مورد توجه گردشگران خارجی هم قرار گرفت ، وبگاه سلام کلات را نیز راه اندازی کرده تا اینگونه نسبت به نَسب و شهرستانش ادای دِین کند.عزیزی اکنون در هفته نامه کویر خورشید سبزوار عکاسی و خبرنگاری می کند . آثار این هنرمند خوش ذوق را می توانید در وبگاه سلام کلات، ایرنا و سبزوار نیوز تماشا کنید.نشانی وبگاه سلام کلات: http://salamkalat.comدوستانو شهروندان گرامی می توانند اخبار و رویدادهای دست اول شهرستان را در این دو وبگاه ببینند و از دیدگاه های کارشناسی شده خود نیز مدیران وبگاه ها  را آگاه نمایند.

 

/ 2 نظر / 35 بازدید
قربانیان

سلام حاج اصغر -این کارت مردانگی نیست تنها وبگاه فعال که از سال90شهروندان کلاتی را از اتفاقات خبردار نموده بدون هیچ چشمداشتی پایگاه اطلاع رسانی شهرستان کلات است هرچند نیاز به تعریف وتمجید کسی نیست اما یه نویسنده متعهد همیشه عدالت رو در نوشتن رعایت می کند.

جوادقدیری سیرزار

باسلام وخسته نباشید خدمت آقای ضیایی از دوستان فعال در عرصه مجازی و همچنین خسته نباشیدخدمت تمام فعالان بنده تشکروسپاس دارم خدمت شما دوست عزیز که روزمه از فعالیتها در سایت های مختلف بخصوص معرفی سایت مردمی دانشجویی شهرستان کلات لازم بذکر است بنده در مدیریت این سایت از تمامی دوستان استفاده می کنم و اخبار ارسالی را بدون هیچ چشم داشتی منتشر میکنم